AVX Corporation 06031A100C4T2A
06031A100C4T2A picture photo
Mfg. Part Number
06031A100C4T2A
Brief Description
CAP CER 10PF 100V NP0 0603
Datasheet Download
06031A100C4T2A.pdf
Availability of 06031A100C4T2A
QUANTITY
06031A100C4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 06031A100C4T2A
Internal Part NumberEIS-06031A100C4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)06031A100C4T2A
Related Links06031A1, 06031A100C4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
06031A100C4T2A Details Description
Related parts for 06031A100C4T2A
RES SMD 200K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V NP0 1812 datasheet.pdf
IC REG LDO 6V 0.15A 5SON datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 8LLP datasheet.pdf
WRENCH OPEN END 6MM 3.81" datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 3017 datasheet.pdf
RES 223K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf