TDK-Lambda Americas, Inc. HWS1000-15
HWS1000-15 picture photo
Mfg. Part Number
HWS1000-15
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 1000W
Datasheet Download
HWS1000-15.pdf
Availability of HWS1000-15
QUANTITY
HWS1000-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS1000-15
Internal Part NumberEIS-HWS1000-15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS1000
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)70A
Power (Watts)1000W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency85%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.45" L x 5.00" W x 3.25" H (240.0mm x 127.0mm x 82.6mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max1000W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS1000-15
Related LinksHWS10, HWS1000-15 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS1000-15 Details Description
Related parts for HWS1000-15
RES SMD 13K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 84.5 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.460" 3MM 2LD datasheet.pdf
CONNECTPORT X2 GATEWAY BUND 25PK datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5.1V 128W datasheet.pdf
9POS DIE CAST TOP ENTRY datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf