TDK-Lambda Americas, Inc. HWS1000-36
HWS1000-36 picture photo
Mfg. Part Number
HWS1000-36
Brief Description
AC/DC CONVERTER 36V 1000W
Datasheet Download
HWS1000-36.pdf
Availability of HWS1000-36
QUANTITY
HWS1000-36 Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS1000-36
Internal Part NumberEIS-HWS1000-36
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS1000
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)29.3A
Power (Watts)1000W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency88%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.45" L x 5.00" W x 3.25" H (240.0mm x 127.0mm x 82.6mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max1000W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS1000-36
Related LinksHWS10, HWS1000-36 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS1000-36 Details Description
Related parts for HWS1000-36
IC VOLT MONITOR QUAD 10-UMAX datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
SR BTS PC RAM 6 ASY datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf