TDK-Lambda Americas, Inc. HWS1000-6/HD
HWS1000-6/HD picture photo
Mfg. Part Number
HWS1000-6/HD
Brief Description
AC/DC CONVERTER 6V 1000W
Datasheet Download
HWS1000-6/HD.pdf
Availability of HWS1000-6/HD
QUANTITY
HWS1000-6/HD Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS1000-6/HD
Internal Part NumberEIS-HWS1000-6/HD
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS1000
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 16V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)167A
Power (Watts)1000W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency81%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.45" L x 5.00" W x 3.25" H (240.0mm x 127.0mm x 82.6mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max1000W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS1000-6/HD
Related LinksHWS100, HWS1000-6/HD Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS1000-6/HD Details Description
Related parts for HWS1000-6/HD
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED TWIN GREEN/RED AMBER 110V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3X1 RED,RED,RED TINT datasheet.pdf
IC FPGA 180 I/O 256FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 24POS datasheet.pdf
VARISTOR 819V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC RIO SWITCH GEN2 576FCBGA datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSI DIFF 3.3V SMT datasheet.pdf
PNL MNT 12V WHITE 5MM datasheet.pdf