TDK-Lambda Americas, Inc. HWS100A24/ME
HWS100A24/ME picture photo
Mfg. Part Number
HWS100A24/ME
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 100W
Datasheet Download
HWS100A24/ME.pdf
Availability of HWS100A24/ME
QUANTITY
HWS100A24/ME Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS100A24/ME
Internal Part NumberEIS-HWS100A24/ME
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS100A/A
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.5A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency89%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.30" L x 3.23" W x 1.30" H (160.0mm x 82.0mm x 33.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS100A24/ME
Related LinksHWS100, HWS100A24/ME Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS100A24/ME Details Description
Related parts for HWS100A24/ME
IC ADC 14BIT 8CHAN 5V 24SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 3.44A 83 MOHM TH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 150W datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
BOOK EMBEDDED DESIGN SPANISH datasheet.pdf
POT 10 OHM 12.5W WIREWOUND LIN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DSUB 50 F PCB STR G50 ZINC datasheet.pdf
CONN FEMALE M12X1 STRAIGHT datasheet.pdf
SAC-3P- 5 0-28R/FR SCO RAIL datasheet.pdf
CAP FILM 2500VDC 0.27UF RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 8POS SILVER SLDR datasheet.pdf