TDK-Lambda Americas, Inc. HWS100A48/HD
HWS100A48/HD picture photo
Mfg. Part Number
HWS100A48/HD
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 100W
Datasheet Download
HWS100A48/HD.pdf
Availability of HWS100A48/HD
QUANTITY
HWS100A48/HD Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS100A48/HD
Internal Part NumberEIS-HWS100A48/HD
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS100A/A
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.1A
Power (Watts)100W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.30" L x 1.30" W x 3.23" H (160.0mm x 33.0mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS100A48/HD
Related LinksHWS100, HWS100A48/HD Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS100A48/HD Details Description
Related parts for HWS100A48/HD
LABEL S LAM DM VNL WH .5X.75" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHT/BRN 100' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
RES 309 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
POTENTIOMETER LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 30.70MM PANEL datasheet.pdf
INSERT MALE 4+4POS+1GND PUSH IN datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS INLINE PIN datasheet.pdf