TDK-Lambda Americas, Inc. HWS15-48/A
HWS15-48/A picture photo
Mfg. Part Number
HWS15-48/A
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 15W
Datasheet Download
HWS15-48/A.pdf
Availability of HWS15-48/A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HWS15-48/A Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS15-48/A
Internal Part NumberEIS-HWS15-48/A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)330mA
Power (Watts)15W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency80%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.15" L x 1.24" W x 3.23" H (80.0mm x 31.5mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max15W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS15-48/A
Related LinksHWS15, HWS15-48/A Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS15-48/A Details Description
Related parts for HWS15-48/A
IC GATE NAND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
10P MTA100 CONN ASSY BLK LF datasheet.pdf
MQS SOCKET CONTACT datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 350V AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 470 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 84.5 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE A 18 CKTS LGT 203 datasheet.pdf
HEATSHRINK 3/8"-6" BLACK datasheet.pdf
RES 249.28 OHM .4W .01% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 10V X5R 0201 datasheet.pdf