TDK-Lambda Americas, Inc. HWS150-12/A
HWS150-12/A picture photo
Mfg. Part Number
HWS150-12/A
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 150W
Datasheet Download
HWS150-12/A.pdf
Availability of HWS150-12/A
QUANTITY
HWS150-12/A Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS150-12/A
Internal Part NumberEIS-HWS150-12/A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)13A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.30" L x 1.65" W x 3.23" H (160.0mm x 41.9mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS150-12/A
Related LinksHWS15, HWS150-12/A Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS150-12/A Details Description
Related parts for HWS150-12/A
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 48V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC JACK - WECO, MINI datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 25POS datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE ROT 16TSSOP datasheet.pdf
CONN SPRING PAD 8POS SNGL SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 10W CM datasheet.pdf