TDK-Lambda Americas, Inc. HWS150-5/HD
HWS150-5/HD picture photo
Mfg. Part Number
HWS150-5/HD
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 150W
Datasheet Download
HWS150-5/HD.pdf
Availability of HWS150-5/HD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HWS150-5/HD Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS150-5/HD
Internal Part NumberEIS-HWS150-5/HD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)30A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83%
Operating Temperature-40°C ~ 71°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.30" L x 1.46" W x 3.23" H (160.0mm x 37.1mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS150-5/HD
Related LinksHWS15, HWS150-5/HD Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS150-5/HD Details Description
Related parts for HWS150-5/HD
CONN AC RECEPT 7MM R/A RND PCB datasheet.pdf
JUMPER-H9992TR/1853 BR/X 10" datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 240 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
FFC 0.50 TYPE D 34 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf