TDK-Lambda Americas, Inc. HWS150048/ME
HWS150048/ME picture photo
Mfg. Part Number
HWS150048/ME
Brief Description
AC/DC CONVERTER 48V 1500W
Datasheet Download
HWS150048/ME.pdf
Availability of HWS150048/ME
QUANTITY
HWS150048/ME Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS150048/ME
Internal Part NumberEIS-HWS150048/ME
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS1500
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)32A
Power (Watts)1500W
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency90%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension11.00" L x 5.00" W x 3.25" H (279.4mm x 127.0mm x 82.6mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max1500W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS150048/ME
Related LinksHWS150, HWS150048/ME Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS150048/ME Details Description
Related parts for HWS150048/ME
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 52.4A TO-220 datasheet.pdf
MOD INLET/CB/MED FILTER 2A PNL datasheet.pdf
RES SMD 1.54KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 25A DPAK datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 200MHZ 100LQFP datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 203 TYPED 17POS datasheet.pdf
XPC GAUGE VACUUM GAUGE datasheet.pdf
10.8MM RA GUIDE PIN EXT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf