TDK-Lambda Americas, Inc. HWS30-5/ME
HWS30-5/ME picture photo
Mfg. Part Number
HWS30-5/ME
Brief Description
AC/DC CONVERTER 5V 30W
Datasheet Download
HWS30-5/ME.pdf
Availability of HWS30-5/ME
QUANTITY
HWS30-5/ME Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS30-5/ME
Internal Part NumberEIS-HWS30-5/ME
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesHWS
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6A
Power (Watts)30W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency80%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension3.74" L x 1.04" W x 3.23" H (95.0mm x 26.4mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max30W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS30-5/ME
Related LinksHWS30, HWS30-5/ME Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS30-5/ME Details Description
Related parts for HWS30-5/ME
TOOL CRIMPER BNC/TNC RG6/58 datasheet.pdf
RES SMD 562K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN FMALE RCPT 3PS FRONT MT AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 150W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 292VC P600 datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 1.131A 150 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 2X2.5 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 45A TO-220 datasheet.pdf