TDK-Lambda Americas, Inc. HWS300-12/ME
HWS300-12/ME picture photo
Mfg. Part Number
HWS300-12/ME
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 12V 300W
Datasheet Download
HWS300-12/ME.pdf
Availability of HWS300-12/ME
QUANTITY
HWS300-12/ME Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS300-12/ME
Internal Part NumberEIS-HWS300-12/ME
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)27A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency83%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.50" L x 3.94" W x 3.23" H (165.1mm x 100.1mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS300-12/ME
Related LinksHWS300, HWS300-12/ME Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS300-12/ME Details Description
Related parts for HWS300-12/ME
RES SMD 1.15K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.6KV 85A DO203AB datasheet.pdf
IC TXRX RF 2.4GHZ Z-STACK 71-LGA datasheet.pdf
FUSE GLASS 600MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 3.75SPS 2CH 8-DFN datasheet.pdf
RES NTWRK 20 RES MULT OHM 12SIP datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 11MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 3.5A 43.2 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf