TDK-Lambda Americas, Inc. HWS300-15
HWS300-15 picture photo
Mfg. Part Number
HWS300-15
Brief Description
AC/DC CONVERTER 15V 300W
Datasheet Download
HWS300-15.pdf
Availability of HWS300-15
QUANTITY
HWS300-15 Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS300-15
Internal Part NumberEIS-HWS300-15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)22A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency85%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.50" L x 2.40" W x 3.23" H (165.1mm x 61.0mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS300-15
Related LinksHWS3, HWS300-15 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS300-15 Details Description
Related parts for HWS300-15
Connector Header 26 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 100VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 3% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
PREMIUM 24X48 BLU TBLE MAT W/SGC datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE PIN datasheet.pdf
BOARD EVAL LTC2287IUP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT SKT WIRE datasheet.pdf