TDK-Lambda Americas, Inc. HWS300-24/HD
HWS300-24/HD picture photo
Mfg. Part Number
HWS300-24/HD
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Datasheet Download
HWS300-24/HD.pdf
Availability of HWS300-24/HD
QUANTITY
HWS300-24/HD Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS300-24/HD
Internal Part NumberEIS-HWS300-24/HD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesHWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)14A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency85%
Operating Temperature-40°C ~ 71°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.50" L x 2.40" W x 3.23" H (165.1mm x 61.0mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS300-24/HD
Related LinksHWS300, HWS300-24/HD Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS300-24/HD Details Description
Related parts for HWS300-24/HD
MOD IPM V-SER DUAL 1200V 300A datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
CAP CER 120PF 50V C0G 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
OSC MEMS 76.80MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 8A DO215AB datasheet.pdf