TDK-Lambda Americas, Inc. HWS300-24
HWS300-24 picture photo
Mfg. Part Number
HWS300-24
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 24V 300W
Datasheet Download
HWS300-24.pdf
Availability of HWS300-24
QUANTITY
HWS300-24 Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS300-24
Internal Part NumberEIS-HWS300-24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)14A
Power (Watts)300W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency85%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension6.50" L x 2.40" W x 3.23" H (165.1mm x 61.0mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS300-24
Related LinksHWS3, HWS300-24 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS300-24 Details Description
Related parts for HWS300-24
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 24V datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
IP67 HF M22 DIA. ANTENNA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 2A DO214AC datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
D4NL-1CFA-BS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RJ45 STACKED LED 8 PORT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30 OHM 1% 300W datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf