TDK-Lambda Americas, Inc. HWS50A3/HD
HWS50A3/HD picture photo
Mfg. Part Number
HWS50A3/HD
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 3.3V 50W
Datasheet Download
HWS50A3/HD.pdf
Availability of HWS50A3/HD
QUANTITY
HWS50A3/HD Order Process
Ship out your order
Specifications of HWS50A3/HD
Internal Part NumberEIS-HWS50A3/HD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesHWS50A/A
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 265 VAC
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)10A
Power (Watts)50W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Efficiency78%
Operating Temperature-40°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension4.72" L x 1.24" W x 3.23" H (120.0mm x 31.5mm x 82.0mm)
Minimum Load Required-
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max33W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWS50A3/HD
Related LinksHWS50, HWS50A3/HD Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
HWS50A3/HD Details Description
Related parts for HWS50A3/HD
AC/DC CNVRTR 5V 12V -5V 12V 200W datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
UPS TRUE ONLINE 1.0KVA 800W 6OUT datasheet.pdf
DIODE VHF VAR CAP 32V SOD323 datasheet.pdf
CONN FFC FPC RCPT 11POS 2.54MM datasheet.pdf
MOSFET P-CH 200V 2.2A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 30POS 3A datasheet.pdf
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 11POS ORG datasheet.pdf