Hammond Manufacturing HWST20168S16
HWST20168S16 picture photo
Mfg. Part Number
HWST20168S16
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX S STEEL NAT 23.7"L X 16"W
Datasheet Download
HWST20168S16.pdf
Availability of HWST20168S16
QUANTITY
HWST20168S16 Order Process
Ship out your order
Specifications of HWST20168S16
Internal Part NumberEIS-HWST20168S16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
SeriesWaterfall
Container TypeBox
Size / Dimension23.700" L x 16.000" W (601.98mm x 406.40mm)
Height8.000" (203.20mm)
Area (L x W)379" (2445cm)
DesignHinged Door, Slanted Top
MaterialMetal, Stainless Steel
ColorNatural
Thickness-
FeaturesStainless Steel Hinges, Wall Mount
RatingsIP66, NEMA 3R,4,4X,12,13, UL-508
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HWST20168S16
Related LinksHWST20, HWST20168S16 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
HWST20168S16 Details Description
Related parts for HWST20168S16
BATTERY PACK NIMH 9.6V 700MAH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A TO-220AB datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN SOCKET 100POS .050" GOLD datasheet.pdf
BUZZER 3.70KHZ 3-20VDC 90DB PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 15PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 10NS 64QFP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN SOLDR datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 2.4A 54 MOHM SMD datasheet.pdf