Pulse Electronics Corporation HX5009NLT
HX5009NLT picture photo
Mfg. Part Number
HX5009NLT
Manufacturer
Product Category
Pulse Transformers
Brief Description
MODULE SINGLE GIGABIT 1 PORT
Datasheet Download
HX5009NLT.pdf
Availability of HX5009NLT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
HX5009NLT Order Process
Ship out your order
Specifications of HX5009NLT
Internal Part NumberEIS-HX5009NLT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 01/Aug/2013
Multiple Devices Revision B 27/Nov/2013
Standard Package350
Category Transformers
FamilyPulse Transformers
Series-
Transformer TypeIsolation and Data Interface (Encapsulated)
Inductance-
Turns Ratio - Primary:Secondary1CT : 1CT
E.T.-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension13.67mm L x 15.21mm W
Height - Seated (Max)6.35mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HX5009NLT
Related LinksHX50, HX5009NLT Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
HX5009NLT Details Description
Related parts for HX5009NLT
BOARD DEMO FOR U3761MB datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 390 OHM 8SIP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V U2J AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 212POS .050 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
PELTIR MS2,190,10,10,12,12,00,W8 datasheet.pdf
LDS USB PROGRAM ADAPT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS INLINE SCKT datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219-M3 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V +/-15V 100W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 24 OHM 1% 15W datasheet.pdf