Innovasic Semiconductor IA188ES-PQF100I-R-03
IA188ES-PQF100I-R-03 picture photo
Mfg. Part Number
IA188ES-PQF100I-R-03
Manufacturer
Product Category
Embedded - Microcontrollers
Brief Description
IC MCU 8/16BIT 40MHZ 100PQFP
Datasheet Download
IA188ES-PQF100I-R-03.pdf
Availability of IA188ES-PQF100I-R-03
QUANTITY
IA188ES-PQF100I-R-03 Order Process
Ship out your order
Specifications of IA188ES-PQF100I-R-03
Internal Part NumberEIS-IA188ES-PQF100I-R-03
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package6
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - Microcontrollers
Series-
PackagingTube
Core Processor-
Core Size8/16-Bit
Speed40MHz
ConnectivityEBI/EMI, UART/USART
PeripheralsDMA, PWM, WDT
Number of I/O32
Program Memory Size-
Program Memory TypeROMless
EEPROM Size-
RAM Size-
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters-
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case100-BQFP
Supplier Device Package*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IA188ES-PQF100I-R-03
Related LinksIA188ES-PQ, IA188ES-PQF100I-R-03 Datasheet, Innovasic Semiconductor Distributor
IA188ES-PQF100I-R-03 Details Description
Related parts for IA188ES-PQF100I-R-03
RES SMD 240 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 105K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 2CH 6A 8TDFN datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
CABLE MOD COIL 4COND 5' PRE-CUT datasheet.pdf
CAP ALUM 0.15UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.039UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 400V SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 82MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf