| Internal Part Number | EIS-IAL1-1-51-7.50-01 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Circuit Breakers | |
| Series | IAL | |
| Breaker Type | Magnetic (Hydraulic Delay) | |
| Current Rating | 7.5A | |
| Voltage Rating - AC | - | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Number of Poles | 1 | |
| Actuator Type | Lever | |
| Illumination | - | |
| Illumination Voltage (Nominal) | - | |
| Mounting Type | Chassis Mount | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | IAL1-1-51-7.50-01 | |
| Related Links | IAL1-1-5, IAL1-1-51-7.50-01 Datasheet, Sensata Technologies/Airpax Distributor | |
 | LK1608R39K-T | FIXED IND 390NH 80MA 850 MOHM | datasheet.pdf | |
 | UTS614CCRG | CONN PLUG CODING RING SIZE14 GRN | datasheet.pdf | |
 | RG1005N-1910-D-T10 | RES SMD 191 OHM 0.5% 1/16W 0402 | datasheet.pdf | |
 | RCWL1210R470JNEA | RES SMD 0.47 OHM 5% 1/3W 1210 | datasheet.pdf | |
 | 3-1879233-0 | RES SMD 1.6 OHM 5% 5W 5329 | datasheet.pdf | |