Vicor Corporation IB050E096T48N1-CB
IB050E096T48N1-CB picture photo
Mfg. Part Number
IB050E096T48N1-CB
Manufacturer
Product Category
Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
Brief Description
1/8 BRICKIBC 36-60VIN 48A EVAL
Datasheet Download
IB050E096T48N1-CB.pdf
Availability of IB050E096T48N1-CB
QUANTITY
IB050E096T48N1-CB Order Process
Ship out your order
Specifications of IB050E096T48N1-CB
Internal Part NumberEIS-IB050E096T48N1-CB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesDevelopment Tool Selector
Standard Package1
Category Programmers, Development Systems
FamilyEvaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS
SeriesVI Brick® IBC
Main PurposeDC/DC, Step Down
Outputs and Type1, Isolated
Power - Output500W
Voltage - Output9.6V
Current - Output48A
Voltage - Input36 V ~ 60 V
Regulator TopologyBuck
Frequency - Switching1MHz
Board TypeFully Populated
Supplied ContentsBoard
Utilized IC / PartIB050E096T48
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IB050E096T48N1-CB
Related LinksIB050E09, IB050E096T48N1-CB Datasheet, Vicor Corporation Distributor
IB050E096T48N1-CB Details Description
Related parts for IB050E096T48N1-CB
IC CABLE DRIVER DGTL ADJ 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RECEPT 52POS 1MM STRAIGHT datasheet.pdf
IC OCT INTRFACE BUS TXRX 20-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 15.4K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PROBE 2.5K OHM 0.05C datasheet.pdf
IC MMIC 24GHZ TWIN IQ RX 32QFN datasheet.pdf
IND METAL PNL 3MM YLW TINT 6" datasheet.pdf