Vicor Corporation IB050E120T32N1-00
IB050E120T32N1-00 picture photo
Mfg. Part Number
IB050E120T32N1-00
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
IBC MODULE 12VDC 32A 300W
Datasheet Download
IB050E120T32N1-00.pdf
Availability of IB050E120T32N1-00
QUANTITY
IB050E120T32N1-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of IB050E120T32N1-00
Internal Part NumberEIS-IB050E120T32N1-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVI Brick IBC - industry standard fixed ratio IBC’s (1/4 and 1/8 Bricks)
Standard Package6
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI Brick® IBC
PackagingTray
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 19 ~ 15 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)32A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseEighth Brick
Size / Dimension2.30" L x 0.90" W x 0.41" H (58.4mm x 22.9mm x 10.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency97.4%
Power (Watts) - Max384W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IB050E120T32N1-00
Related LinksIB050E12, IB050E120T32N1-00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
IB050E120T32N1-00 Details Description
Related parts for IB050E120T32N1-00
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 2W datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC30G/ AE34M / X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 50PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
M2000 SIG HDR5R P/F STD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.1V 4-USP datasheet.pdf
TWZR PAIR CHISEL 1.78MM datasheet.pdf