Vicor Corporation IB050Q096T70N1-00
IB050Q096T70N1-00 picture photo
Mfg. Part Number
IB050Q096T70N1-00
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
IBC MODULE 9.6VDC 70A 750W
Datasheet Download
IB050Q096T70N1-00.pdf
Availability of IB050Q096T70N1-00
QUANTITY
IB050Q096T70N1-00 Order Process
Ship out your order
Specifications of IB050Q096T70N1-00
Internal Part NumberEIS-IB050Q096T70N1-00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesVI Brick IBC - industry standard fixed ratio IBC’s (1/4 and 1/8 Bricks)
Standard Package6
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI Brick® IBC
PackagingTray
TypeIntermediate Bus Converter
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)60V
Voltage - Output 19 ~ 15 V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)70A
Power (Watts) - Manufacture Series750W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesWith Remote On/Off and UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.45" W x 0.44" H (58.4mm x 36.8mm x 11.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Efficiency97.3%
Power (Watts) - Max672W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IB050Q096T70N1-00
Related LinksIB050Q09, IB050Q096T70N1-00 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
IB050Q096T70N1-00 Details Description
Related parts for IB050Q096T70N1-00
RES SMD 140 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SO datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 200 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 1A 180 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9, 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 275VAC RAD datasheet.pdf
SMA LOCATOR TOOL, .149 DIA datasheet.pdf
RES SMD 7.5K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf