Hirose Electric Co Ltd IC7-68PDR-1.27DS-EJR(72)
IC7-68PDR-1.27DS-EJR(72) picture photo
Mfg. Part Number
IC7-68PDR-1.27DS-EJR(72)
Manufacturer
Product Category
Memory Connectors - PC Card Sockets
Brief Description
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A
Datasheet Download
IC7-68PDR-1.27DS-EJR(72).pdf
Availability of IC7-68PDR-1.27DS-EJR(72)
QUANTITY
IC7-68PDR-1.27DS-EJR(72) Order Process
Ship out your order
Specifications of IC7-68PDR-1.27DS-EJR(72)
Internal Part NumberEIS-IC7-68PDR-1.27DS-EJR(72)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Connectors, Interconnects
FamilyMemory Connectors - PC Card Sockets
SeriesIC7
PackagingBulk
Card TypePCMCIA - Type I, II, III
Number of Positions68
Connector TypeConnector and Ejector
Insertion, Removal MethodPush In, Push Out
Ejector SideRight
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
FeaturesBoard Guide, Card Guide
Height Above Board0.213" (5.40mm)
Mounting FeatureReverse - Bottom
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IC7-68PDR-1.27DS-EJR(72)
Related LinksIC7-68PDR-1., IC7-68PDR-1.27DS-EJR(72) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
IC7-68PDR-1.27DS-EJR(72) Details Description
Related parts for IC7-68PDR-1.27DS-EJR(72)
RES SMD 221K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN JUMPER TERM BLOCK 10.0MM datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 100MA 2.2 OHM SMD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT PAR 40MHZ 28-SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A 28QFN datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 1808 datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A HEADER TIN 6POS datasheet.pdf
RES 8.98K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 700MA 190 MOHM datasheet.pdf