Lattice Semiconductor Corporation ICE40LP640-SWG16TR1K
ICE40LP640-SWG16TR1K picture photo
Mfg. Part Number
ICE40LP640-SWG16TR1K
Brief Description
IC FPGA ULP I/O 16WLCS
Datasheet Download
ICE40LP640-SWG16TR1K.pdf
Availability of ICE40LP640-SWG16TR1K
QUANTITY
ICE40LP640-SWG16TR1K Order Process
Ship out your order
Specifications of ICE40LP640-SWG16TR1K
Internal Part NumberEIS-ICE40LP640-SWG16TR1K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesLP
Number of LABs/CLBs80
Number of Logic Elements/Cells640
Total RAM Bits32768
Number of I/O10
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Package / Case16-XFBGA, WLCSP
Supplier Device Package16-WLCSP (1.4x1.5)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICE40LP640-SWG16TR1K
ICE40LP640-SWG16TR1K Details Description
Related parts for ICE40LP640-SWG16TR1K
IC ADC LP 10-BIT 108KSPS 8-DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 12V datasheet.pdf
RES 510K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
RES 18 OHM 4W 5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
IC ISP CROSSPOINT 80IO 100TQFP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CAP CER 9.7PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf