Vishay/Dale RWR81SR634FSRSL
RWR81SR634FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR81SR634FSRSL
Brief Description
RES 0.634 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81SR634FSRSL.pdf
Availability of RWR81SR634FSRSL
QUANTITY
RWR81SR634FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81SR634FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR81SR634FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.634
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81SR634FSRSL
Related LinksRWR81SR, RWR81SR634FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81SR634FSRSL Details Description
Related parts for RWR81SR634FSRSL
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 2A 20HTSSOP datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 133 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 150K OHM 10% 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf