XP Power ICH10024S24
ICH10024S24 picture photo
Mfg. Part Number
ICH10024S24
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER
Datasheet Download
ICH10024S24.pdf
Availability of ICH10024S24
QUANTITY
ICH10024S24 Order Process
Ship out your order
Specifications of ICH10024S24
Internal Part NumberEIS-ICH10024S24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesICH
PackagingBox
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)36V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)4.17A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICH10024S24
Related LinksICH10, ICH10024S24 Datasheet, XP Power Distributor
ICH10024S24 Details Description
Related parts for ICH10024S24
IC CTRLR ORIENT NETWORK 160PQFP datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 5V datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DSUB CRIMP CONTACT SOCK datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 4BIT 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT datasheet.pdf
RES 3K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf