XP Power ICH15048S24
ICH15048S24 picture photo
Mfg. Part Number
ICH15048S24
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER
Datasheet Download
ICH15048S24.pdf
Availability of ICH15048S24
QUANTITY
ICH15048S24 Order Process
Ship out your order
Specifications of ICH15048S24
Internal Part NumberEIS-ICH15048S24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesICH
PackagingBox
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICH15048S24
Related LinksICH15, ICH15048S24 Datasheet, XP Power Distributor
ICH15048S24 Details Description
Related parts for ICH15048S24
RES SMD 665 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
IC REG BUCK 5V 2A TO263-5 datasheet.pdf
RF AMP datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CAP CER 51PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
GT 2C 2#8 PIN RECP WALL datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf