XP Power ICH15048S24
ICH15048S24 picture photo
Mfg. Part Number
ICH15048S24
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER
Datasheet Download
ICH15048S24.pdf
Availability of ICH15048S24
QUANTITY
ICH15048S24 Order Process
Ship out your order
Specifications of ICH15048S24
Internal Part NumberEIS-ICH15048S24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesICH
PackagingBox
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 124V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series50W
Voltage - Isolation1.5kV (1500V)
FeaturesRemote On/Off, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICH15048S24
Related LinksICH15, ICH15048S24 Datasheet, XP Power Distributor
ICH15048S24 Details Description
Related parts for ICH15048S24
SENSOR TEMP SENSORPATH 14TSSOP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 40VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80TQFP datasheet.pdf
PHOTOTRANSISTOR NPN 5MM 870NM datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DSUB 15POS SOCKET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 5A 120V datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
TV 19C 17#22D 2#8(QUAD) PIN RE datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 25 V datasheet.pdf