Amphenol Advanced Sensors (formerly GE Sensing) NPC-1210-030A-1-L
NPC-1210-030A-1-L picture photo
Mfg. Part Number
NPC-1210-030A-1-L
Brief Description
SENSOR PRES 30PSIA 0-100MV DIP
Datasheet Download
NPC-1210-030A-1-L.pdf
Availability of NPC-1210-030A-1-L
QUANTITY
NPC-1210-030A-1-L Order Process
Ship out your order
Specifications of NPC-1210-030A-1-L
Internal Part NumberEIS-NPC-1210-030A-1-L
SeriesNPC-1210
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Output TypeWheatstone Bridge
Output0 mV ~ 100 mV
Accuracy±0.1%
Voltage - Supply-
Port SizeMale - 0.13" (3.23mm) Tube
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure90 PSI (620.53 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NPC-1210-030A-1-L
NPC-1210-030A-1-L Details Description
Related parts for NPC-1210-030A-1-L
CONN TERM FEMALE 22-30AWG TIN datasheet.pdf
RES SMD 169K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CARD EDGE 70POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 25V SCREW datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf