Honeywell Sensing and Productivity Solutions ICL155R006-01
ICL155R006-01 picture photo
Mfg. Part Number
ICL155R006-01
Manufacturer
Product Category
Inrush Current Limiters (ICL)
Brief Description
ICL 5 OHM 20% 6A 15MM
Datasheet Download
ICL155R006-01.pdf
Availability of ICL155R006-01
QUANTITY
ICL155R006-01 Order Process
Ship out your order
Specifications of ICL155R006-01
Internal Part NumberEIS-ICL155R006-01
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyInrush Current Limiters (ICL)
Series-
PackagingBulk
R @ 25°C5.0 Ohm
Tolerance±20%
Current - Steady State Max6A
R @ Current0.10 Ohm
Diameter0.59" (15mm)
Approvals-
Lead Spacing0.31" (7.87mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICL155R006-01
ICL155R006-01 Details Description
Related parts for ICL155R006-01
SWITCH ROCKER SPST 10A 125V datasheet.pdf
VARISTOR 120V 400A DISC 7MM datasheet.pdf
IC ADSL LINE DRVR LP 20SOPWRPAD datasheet.pdf
IC SRL PROGR CLK SOURCE 16-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 40VWM 71.4VC SMB datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 2A 59 MOHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 11PF 50V U2J 0201 datasheet.pdf
IC VERT DVR 12CH CCD 40CSPBGA datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 26POS datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT datasheet.pdf