Vishay/Dale ICM1206ER261M
ICM1206ER261M picture photo
Mfg. Part Number
ICM1206ER261M
Manufacturer
Product Category
Common Mode Chokes
Brief Description
INDUCT COM MODE 260 OHM 20% SMD
Datasheet Download
ICM1206ER261M.pdf
Availability of ICM1206ER261M
QUANTITY
ICM1206ER261M Order Process
Ship out your order
Specifications of ICM1206ER261M
Internal Part NumberEIS-ICM1206ER261M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Filters
FamilyCommon Mode Chokes
SeriesICM-1206
PackagingTape & Reel (TR)
Filter TypeData, Signal Line
Number of Lines2
Inductance-
Current310mA
DC Resistance (DCR)500 mOhm Max
Impedance260 Ohm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height (Max)0.083" (2.10mm)
Package / CaseHorizontal, 4 PC Pad
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICM1206ER261M
Related LinksICM120, ICM1206ER261M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
ICM1206ER261M Details Description
Related parts for ICM1206ER261M
CONN RECEPT 6POS FEMALE SLD PCB datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC SRAM 64KBIT 25NS 28SOJ datasheet.pdf
RES SMD 21.5KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 740MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.050 14 POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 2W DO204AL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
500 TB SPRING CLAMP 45D datasheet.pdf
RES SMD 909 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf