Maxim Integrated ICM7250IWE
ICM7250IWE picture photo
Mfg. Part Number
ICM7250IWE
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Programmable Timers and Oscillators
Brief Description
IC TIMER/COUNTR PROGRMMBL 16SOIC
Datasheet Download
ICM7250IWE.pdf
Availability of ICM7250IWE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
ICM7250IWE Order Process
Ship out your order
Specifications of ICM7250IWE
Internal Part NumberEIS-ICM7250IWE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 22/Mar/2015
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Programmable Timers and Oscillators
Series-
PackagingTube
TypeCounter/Timer Circuit (CTC), Binary
Count1 ~ 99
Frequency15MHz
Voltage - Supply2 V ~ 16 V
Current - Supply700µA
Operating Temperature-20°C ~ 85°C
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC W
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICM7250IWE
Related LinksICM72, ICM7250IWE Datasheet, Maxim Integrated Distributor
ICM7250IWE Details Description
Related parts for ICM7250IWE
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 10% 370VAC QC TERM datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
TVS DIODE 408VWM 658VC AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 10.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 6-16V 1.56A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 24POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 159.375MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 0.1W USM datasheet.pdf
FUSE 660V 500MA 30KA 6 X 32MM CE datasheet.pdf