Vishay Semiconductor/Diodes Division ICTE12HE3/73
ICTE12HE3/73 picture photo
Mfg. Part Number
ICTE12HE3/73
Brief Description
TVS DIODE 12VWM 16.5VC 1.5KE
Datasheet Download
ICTE12HE3/73.pdf
Availability of ICTE12HE3/73
QUANTITY
ICTE12HE3/73 Order Process
Ship out your order
Specifications of ICTE12HE3/73
Internal Part NumberEIS-ICTE12HE3/73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101, TransZorb®
PackagingTape & Box (TB)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)12V
Voltage - Breakdown (Min)14.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp16.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)70A
Power - Peak Pulse1500W (1.5kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)ICTE12HE3/73
Related LinksICTE12, ICTE12HE3/73 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
ICTE12HE3/73 Details Description
Related parts for ICTE12HE3/73
IC SDRAM 512MBIT 133MHZ 54TSOP datasheet.pdf
LEGEND PLATE STAND "OFF" A22SER datasheet.pdf
RES SMD 16.9K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 DIP SLD datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 133MHZ 100TQFP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 260MA 2.6 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
IC SERIAL CBRAM 128KB 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 24NH 130MA 3 OHM SMD datasheet.pdf