Vishay/Dale IDC5020ER331M
IDC5020ER331M picture photo
Mfg. Part Number
IDC5020ER331M
Brief Description
FIXED IND 330UH 600MA 1.02 OHM
Datasheet Download
IDC5020ER331M.pdf
Availability of IDC5020ER331M
QUANTITY
IDC5020ER331M Order Process
Ship out your order
Specifications of IDC5020ER331M
Internal Part NumberEIS-IDC5020ER331M
Material - CoreFerrite
Inductance330µH
Tolerance±20%
Current Rating600mA
Current - Saturation600mA
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)1.02 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.21mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDC5020ER331M
Related LinksIDC502, IDC5020ER331M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IDC5020ER331M Details Description
Related parts for IDC5020ER331M
MOSFET 2N-CH 60V 1A SOT-223-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
THERMOELECT ASSY LIQUID-AIR 4.1A datasheet.pdf
LIGHT PIPE .060" RA 7POS datasheet.pdf
CBL 13PS 0.5MM JMPR TYPE D 1.18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
OSC MEMS 72.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
BOX HOLDUP 1200UF datasheet.pdf
2MM HM,ASY,T-F,REC,TWIST TULIP datasheet.pdf