Vishay/Dale IDC5020ER3R3M
IDC5020ER3R3M picture photo
Mfg. Part Number
IDC5020ER3R3M
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3UH 5.4A 15 MOHM SMD
Datasheet Download
IDC5020ER3R3M.pdf
Availability of IDC5020ER3R3M
QUANTITY
IDC5020ER3R3M Order Process
Ship out your order
Specifications of IDC5020ER3R3M
Internal Part NumberEIS-IDC5020ER3R3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIDC-5020
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance3.3µH
Tolerance±20%
Current Rating5.4A
Current - Saturation6.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)15 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.205" (5.21mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDC5020ER3R3M
Related LinksIDC502, IDC5020ER3R3M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IDC5020ER3R3M Details Description
Related parts for IDC5020ER3R3M
RES SMD 562K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IDC CABLE - AKR50H/AE50G/AKR50H datasheet.pdf
IC DAC 12BIT MULTIPLY CMOS 8-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
DEVICE SERVER EMBEDDED 5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 0.681 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP FILM 1.1UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY HEADER WTW 20POS datasheet.pdf