Vishay/Dale IDCP2218ER270M
IDCP2218ER270M picture photo
Mfg. Part Number
IDCP2218ER270M
Brief Description
FIXED IND 27UH 970MA 200 MOHM
Datasheet Download
IDCP2218ER270M.pdf
Availability of IDCP2218ER270M
QUANTITY
IDCP2218ER270M Order Process
Ship out your order
Specifications of IDCP2218ER270M
Internal Part NumberEIS-IDCP2218ER270M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIDCP-2218
Material - CoreFerrite
Inductance27µH
Tolerance±20%
Current Rating970mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)200 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Frequency - Test2.52MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.228" L x 0.205" W (5.80mm x 5.20mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDCP2218ER270M
Related LinksIDCP221, IDCP2218ER270M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IDCP2218ER270M Details Description
Related parts for IDCP2218ER270M
IC LATCH OCT LV 5V I/O 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 88.7K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 3.5A 1206-8 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
SIDAC 205-230V 1A DO15 datasheet.pdf
10BASED-T ETHERNET CONTROLLER datasheet.pdf
CABLE TIE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
OSC MEMS 37.125MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 330K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
BNC PLUG TO BNC PLUG 1855A 24" datasheet.pdf