Vishay/Dale IDCS5020ER6R8M
IDCS5020ER6R8M picture photo
Mfg. Part Number
IDCS5020ER6R8M
Brief Description
FIXED IND 6.8UH 2.2A 75 MOHM SMD
Datasheet Download
IDCS5020ER6R8M.pdf
Availability of IDCS5020ER6R8M
QUANTITY
IDCS5020ER6R8M Order Process
Ship out your order
Specifications of IDCS5020ER6R8M
Internal Part NumberEIS-IDCS5020ER6R8M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesIDCS-5020
Material - CoreFerrite
Inductance6.8µH
Tolerance±20%
Current Rating2.2A
Current - Saturation2.8A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)75 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.510" L x 0.370" W (12.95mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDCS5020ER6R8M
Related LinksIDCS502, IDCS5020ER6R8M Datasheet, Vishay/Dale Distributor
IDCS5020ER6R8M Details Description
Related parts for IDCS5020ER6R8M
IC MCU 8BIT 14KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
FUSE GLASS 100MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN COVER STR RELIEF 18POS .156 datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
SENSOR ABS PRESS 45 PSI MAX datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf