Infineon Technologies IDP15E60
IDP15E60 picture photo
Mfg. Part Number
IDP15E60
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 29.2A TO220
Datasheet Download
IDP15E60.pdf
Availability of IDP15E60
QUANTITY
IDP15E60 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDP15E60
Internal Part NumberEIS-IDP15E60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)29.2A (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If2V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)87ns
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackagePG-TO220-2
Operating Temperature - Junction-55°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDP15E60
Related LinksIDP1, IDP15E60 Datasheet, Infineon Technologies Distributor
IDP15E60 Details Description
Related parts for IDP15E60
POT 10K OHM 1/20W LINEAR datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPDT 0.02A 15V datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 2.5A 63VAC/VDC 2SMD datasheet.pdf
GLOVES POLYESTER WHT MED 1PAIR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 60W 36-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
TRANS PNP 15V 0.5A DFN1006-3 datasheet.pdf
RES 292K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 7.5A datasheet.pdf