| Internal Part Number | EIS-IDSR.300T | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 10 | |
| Category | Circuit Protection | |
| Family | Electrical, Specialty Fuses | |
| Series | POWR-PRO® IDSR | |
| Fuse Type | Slow Blow, Time Lag | |
| Voltage - Rated | 600VAC, 600VDC | |
| Current | 300mA | |
| Package / Case | Cylindrical, Alarm Indicating | |
| Size / Dimension | 0.811" Dia x 5.000" L (20.60mm x 127.00mm) | |