Littelfuse IDSR012.T
IDSR012.T picture photo
Mfg. Part Number
IDSR012.T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE IND T-DELAY 12A 600VAC/DC
Datasheet Download
IDSR012.T.pdf
Availability of IDSR012.T
QUANTITY
IDSR012.T Order Process
Ship out your order
Specifications of IDSR012.T
Internal Part NumberEIS-IDSR012.T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® IDSR
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 600VDC
Current12A
Package / CaseCylindrical, Alarm Indicating
Size / Dimension0.811" Dia x 5.000" L (20.60mm x 127.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDSR012.T
Related LinksIDSR, IDSR012.T Datasheet, Littelfuse Distributor
IDSR012.T Details Description
Related parts for IDSR012.T
CONN HEADER 2MM SNGL R/A 17POS datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 200V 8A TO262 datasheet.pdf
IC ETHRNET TXRX 8PORT GIG 289BGA datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
RES 33K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 89.8 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
350 TB SPRING PLUG WF datasheet.pdf
CAP CER 1.8PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf