Littelfuse IDSR6.25T
IDSR6.25T picture photo
Mfg. Part Number
IDSR6.25T
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE IND T-DELAY 6.25A 600VAC/DC
Datasheet Download
IDSR6.25T.pdf
Availability of IDSR6.25T
QUANTITY
IDSR6.25T Order Process
Ship out your order
Specifications of IDSR6.25T
Internal Part NumberEIS-IDSR6.25T
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesPOWR-PRO® IDSR
Fuse TypeSlow Blow, Time Lag
Voltage - Rated600VAC, 600VDC
Current6.25A
Package / CaseCylindrical, Alarm Indicating
Size / Dimension0.811" Dia x 5.000" L (20.60mm x 127.00mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDSR6.25T
Related LinksIDSR, IDSR6.25T Datasheet, Littelfuse Distributor
IDSR6.25T Details Description
Related parts for IDSR6.25T
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RING 4 AWG #8 TERMINYL datasheet.pdf
INTERFACE CBL DSUB FEMALE W/SCRW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CHROMALIT ROUND 70CRI 215MM DIA datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GPS SV STM 450-470MHZ datasheet.pdf
RES 200K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 1928FCBGA datasheet.pdf
CONN DSUB 37POS M R/A ASSY TIN datasheet.pdf