Integrated Device Technology (IDT) IDT2308-1HPG8
IDT2308-1HPG8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT2308-1HPG8
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Brief Description
IC CLK MLTPLR ZDB 1:8 16TSSOP
Datasheet Download
IDT2308-1HPG8.pdf
Availability of IDT2308-1HPG8
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT2308-1HPG8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT2308-1HPG8
Internal Part NumberEIS-IDT2308-1HPG8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 13/May/2009
Standard Package4,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMultiplier, Zero Delay Buffer
PLLYes with Bypass
InputLVTTL
OutputLVTTL
Number of Circuits1
Ratio - Input:Output1:8
Differential - Input:OutputNo/No
Frequency - Max133.3MHz
Divider/MultiplierNo/No
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Supplier Device Package16-TSSOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT2308-1HPG8
Related LinksIDT230, IDT2308-1HPG8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT2308-1HPG8 Details Description
Related parts for IDT2308-1HPG8
FUSE BOARD MNT 2A 125VAC/VDC SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR RESET 3.08V SOT143 datasheet.pdf
IC BUFF DVR LOW V N-INV 20SSOP datasheet.pdf
2.0 WTB DUAL CONN DIP HSG 30CKT datasheet.pdf
SL-SMT 5.08/20/90 3.2SN BK datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 61MA 12 OHM TH datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 130POS DR LOW datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT datasheet.pdf
SWITCH REED SPST 3A 52-78 A/T datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf