Integrated Device Technology (IDT) IDT3CP0C02-18.432NSGE
IDT3CP0C02-18.432NSGE picture photo
Mfg. Part Number
IDT3CP0C02-18.432NSGE
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Programmable Timers and Oscillators
Brief Description
IC OSC PROG TIMER 18.432MHZ
Datasheet Download
IDT3CP0C02-18.432NSGE.pdf
Availability of IDT3CP0C02-18.432NSGE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT3CP0C02-18.432NSGE Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT3CP0C02-18.432NSGE
Internal Part NumberEIS-IDT3CP0C02-18.432NSGE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 17/Jan/2014
Standard Package70
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Programmable Timers and Oscillators
Series-
PackagingTube
TypeProgrammable Timer
Count-
Frequency18.432MHz
Voltage - Supply1.62 V ~ 3.6 V
Current - Supply2.5mA
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Package / Case4-VDFN
Supplier Device Package4-VFQFPN (5x3.2)
Mounting TypeSurface Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT3CP0C02-18.432NSGE
IDT3CP0C02-18.432NSGE Details Description
Related parts for IDT3CP0C02-18.432NSGE
Crystal 24.0000MHz 30ppm 16pF 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf