Integrated Device Technology (IDT) IDT6116LA20SO8
IDT6116LA20SO8 picture photo
Mfg. Part Number
IDT6116LA20SO8
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 16KBIT 20NS 24SOIC
Datasheet Download
IDT6116LA20SO8.pdf
Availability of IDT6116LA20SO8
QUANTITY
IDT6116LA20SO8 Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT6116LA20SO8
Internal Part NumberEIS-IDT6116LA20SO8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Apr/2010
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size16K (2K x 8)
Speed20ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case24-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package24-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT6116LA20SO8
Related LinksIDT6116, IDT6116LA20SO8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT6116LA20SO8 Details Description
Related parts for IDT6116LA20SO8
Z8 8K OTP 12 MHZ 44-PQFP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 264VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 10NS 208CABGA datasheet.pdf
SPLITTER/COMBINER 1.71-1.99GHZ datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE M8 IP69K CABLE 4P ANG 5M datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS DUAL .100 STR datasheet.pdf
CABLE 6COND 16AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
OSC TCXO 20.000MHZ CLPD SNWV SMD datasheet.pdf