Vishay/Dale CMF65237R00FKRE
CMF65237R00FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF65237R00FKRE
Brief Description
RES 237 OHM 1.5W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF65237R00FKRE.pdf
Availability of CMF65237R00FKRE
QUANTITY
CMF65237R00FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF65237R00FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF65237R00FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)1.5W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.180" Dia x 0.562" L (4.57mm x 14.27mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF65237R00FKRE
Related LinksCMF6523, CMF65237R00FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF65237R00FKRE Details Description
Related parts for CMF65237R00FKRE
I/O MODULE J TYPE 12-BIT datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5.3KV TRIAC 6DIP datasheet.pdf
COIL CHOKE 68MH 900MA PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 20.7A TO-262 datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CBL RIBN 68COND 0.039 GRAY 30M datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V JB 0402 datasheet.pdf
762 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
SPLICE datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 0.4MM SMD datasheet.pdf