Integrated Device Technology (IDT) IDT71016S12PHI
IDT71016S12PHI picture photo
Mfg. Part Number
IDT71016S12PHI
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP
Datasheet Download
IDT71016S12PHI.pdf
Availability of IDT71016S12PHI
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT71016S12PHI Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71016S12PHI
Internal Part NumberEIS-IDT71016S12PHI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Jul/2008
Standard Package26
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (64K x 16)
Speed12ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case44-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-TSOP II
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71016S12PHI
Related LinksIDT7101, IDT71016S12PHI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71016S12PHI Details Description
Related parts for IDT71016S12PHI
CONN MCX JACK STR 75 OHM PCB datasheet.pdf
RACK CABINET 88 X 24.19 X 27.37" datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 6.35MM TRANS C-MT datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC FPGA 95 I/O 208PQFP datasheet.pdf
RING INSULKRIMP (B-225-14X) datasheet.pdf
IC USB HUB CTRLR 64-QFN datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 330MA 1.5 OHM TH datasheet.pdf
CHISEL 30 DEGREE 3.20MM (0.13) datasheet.pdf
KK RPC 156 HDR ASSY FRLK 09 CKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 250MA AXIAL datasheet.pdf