Integrated Device Technology (IDT) IDT71016S20Y
IDT71016S20Y picture photo
Mfg. Part Number
IDT71016S20Y
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 20NS 44SOJ
Datasheet Download
IDT71016S20Y.pdf
Availability of IDT71016S20Y
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
IDT71016S20Y Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71016S20Y
Internal Part NumberEIS-IDT71016S20Y
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Apr/2010
Standard Package16
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (64K x 16)
Speed20ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case44-BSOJ (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package44-SOJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71016S20Y
Related LinksIDT710, IDT71016S20Y Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71016S20Y Details Description
Related parts for IDT71016S20Y
SOCKET SP-3P KU SERIES datasheet.pdf
IC CAN TRANSCEIVER 3.3V 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 4V 10% 2917 datasheet.pdf
DIODE ZENER 68V 500MW MINIMELF datasheet.pdf
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY RTAN TIN 6POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 1000V 4A TO247 datasheet.pdf
IC SDRAM 64M 166MHZ 90BGA datasheet.pdf