Integrated Device Technology (IDT) IDT71124S12YI
IDT71124S12YI picture photo
Mfg. Part Number
IDT71124S12YI
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 12NS 32SOJ
Datasheet Download
IDT71124S12YI.pdf
Availability of IDT71124S12YI
QUANTITY
IDT71124S12YI Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71124S12YI
Internal Part NumberEIS-IDT71124S12YI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 28/Jul/2008
Standard Package23
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (128K x 8)
Speed12ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-BSOJ (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package32-SOJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71124S12YI
Related LinksIDT711, IDT71124S12YI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71124S12YI Details Description
Related parts for IDT71124S12YI
IC REG BUCK ADJ 2A 8SOIC datasheet.pdf
IC USB HOST/PERIPH CNTRL 100LQFP datasheet.pdf
RES 124K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL KNOB datasheet.pdf
POWER STRIP 12OUT 10'CORD datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 7.72"L X 3.94"W datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 220V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
1X4 EMI HOUSING ASSY 1 DEGREE datasheet.pdf
CBL RIBN 25COND 0.050 GRAY 500' datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 34POS datasheet.pdf