Integrated Device Technology (IDT) IDT71124S15YI
IDT71124S15YI picture photo
Mfg. Part Number
IDT71124S15YI
Brief Description
IC SRAM 1MBIT 15NS 32SOJ
Datasheet Download
IDT71124S15YI.pdf
Availability of IDT71124S15YI
QUANTITY
IDT71124S15YI Order Process
Ship out your order
Specifications of IDT71124S15YI
Internal Part NumberEIS-IDT71124S15YI
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 29/Apr/2010
Standard Package23
Memory TypeSRAM - Asynchronous
Memory Size1M (128K x 8)
Speed15ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case32-BSOJ (0.400", 10.16mm Width)
Supplier Device Package32-SOJ
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)IDT71124S15YI
Related LinksIDT711, IDT71124S15YI Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
IDT71124S15YI Details Description
Related parts for IDT71124S15YI
FUSE BOARD MOUNT 1.5A 32VDC 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 16V 10% 0805 datasheet.pdf
CONN ADAPT RCPT ST-ESCON DUPLEX datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 5UH 20A 5 MOHM TH datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6B M32 datasheet.pdf
5.08MM EUROBLOCK PC VERT GRN 10A datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 430PF 1% 630VDC AXIAL datasheet.pdf